Kadayıf Sarması Tarifi ve Malzemeleri
13 Temmuz 2024

Kadayıf Sarması Tarifi ve Malzemeleri

Kadayıf Sarması

Kadayıf sarması, Doğu Anadolu Bölgesi'nin Erzurum yöresine ait meşhur bir tatlıdır. Kadayıf, un ve sudan oluşan bir hamurun özel bir makinadan geçirilerek tel haline getirilmesiyle elde edilir. Ülkemizde çoğunlukla tatlı yapımında kullanılan kadayıf, özellikle künefe gibi tatlıların yapımında tercih edilir. Kadayıf sarması yapımında da tel kadayıf kullanılır ve bu tel kadayıf yarı pişmiş olarak satılır. Tatlı yapım aşamasında tel kadayıf tekrar kızartılır veya fırınlanır. Kadayıf tatlısı, hem un hem de fazla miktarda şeker barındırdığı için kalorisi oldukça yüksektir. Bu nedenle kilo problemi olanlar ve şeker hastalığı olanlar dikkatli bir şekilde tüketmelidir.

Kadayıf Sarması Tarifi ve Gerekli Malzemeler

  • 350 gram taze tel kadayıf
  • 1 bardaktan biraz fazla irice kıyılmış ceviz veya fındık
  • 3 adet yumurta
  • 1 çay bardağı süt

Kızartmak için

  • 3 su bardağı sıvı yağ

ޞerbeti için

  • 3 su bardağı toz şeker
  • 1,5 su bardağı su

Kadayıf Sarması Nasıl Yapılır?

Kadayıf bir kapta harmanlanır. Küçük parçalar alınarak yapılacak olan zemine serilir. Parçalar ne kadar küçük olursa kızartma ve sunum aşamaları o kadar şık olur. Düz bir zemine serilen tel kadayıf parçasının içerisine isteğe göre iri kıyılmış ceviz veya fındık eklenir ve kenarları içeri kıvrılarak sarılır. Boş bir tabağa alınır. Tüm kadayıf bu şekilde sarıldıktan sonra ayrı bir derin kaba üç yumurta alınır ve çırpıcı yardımıyla çırpılır. Daha sonra 1 çay bardağı sütle çırpılmış olan yumurtaya eklenir ve tekrar çırpılır. Daha önceden sararak hazırladığımız kadayıflar bu sosa batırılır ve fazla olan sos kadayıfı sıkarak alınır. Tüm kadayıflara bu işlem uygulandıktan sonra derin bir tencereye üç su bardağı sıvı yağ konulur ve ocağa alınır. Kızgın yağın içerisine kadayıf sarmaları konur ve altı kısılır. Kısık ateşte nar gibi kızarıncaya dek kızartılır. Kızartılan kadayıf sarmaları kâğıt havlu serilmiş bir servis tabağına alınır ve soğuması beklenir. Kadayıf sarmaları soğurken ayrı bir tencereye toz şeker ve su konur, ocağa alınır. Yaklaşık 20-25 dakika kadar kaynatılır ve koyu bir kıvamda bir şerbet elde edilir. Soğuyan kadayıf sarmalarının üzerine sıcak şerbet dökülür ya da şerbet soğuk tatlı sıcak iken birleştirilebilir. Kadayıf sarmaları iyice şerbeti çektikten sonra sunum tabağına alınır. Dondurma veya kaymak ile servis edilir.

Afiyet olsun.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Tüvana

12 Temmuz 2024 Cuma

Yumurta ve sütle hazırlanan sos kadayıfları kızartırken yağa bulaşmıyor mu? Bu şekilde yaptığımızda sosun tadı kadayıfa yeterince geçiyor mu?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Tüvana Hanım,

Yumurta ve sütle hazırlanan sosun kadayıfa yeterince geçip geçmediği biraz da sosun yoğunluğuna ve kadayıfın sosu ne kadar emdiğine bağlı. Eğer sosu iyi çırpıp homojen bir karışım elde ederseniz, kadayıfın her tarafına eşit şekilde dağılması daha kolay olur. Kızartma esnasında yağa bulaşması ise normaldir, ancak sosun tadı kadayıfa yeterince geçecektir. Kadayıfları kızartırken yağın yeterince kızışmış olmasına dikkat ederseniz, yağı çekmeden daha kıtır ve lezzetli olur. Umarım yardımcı olabilmişimdir! Afiyet olsun.

Sevgiler,

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Taş Kadayıf Tarifi ve Malzemeleri

Taş Kadayıf Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Kadayıf Dolması Tarifi ve Malzemeleri

Kadayıf Dolması Tarifi ve Malzemeleri