Burma Kadayıf Nasıl Yapılır?
24 Haziran 2024

Burma Kadayıf Nasıl Yapılır?

Burma Kadayıf Nasıl Yapılır

Genellikle Diyarbakır'a mal edilen bu kadayıf türü aslında Bingöl iline aittir. Burma kadayıf, Bingöl'de yaşayan Ermeni asıllı bir usta tarafından 1900'lerin başında ortaya çıkartılmıştır. Ülkemizin birçok ilinde Diyarbakır kadayıfı olarak bilinen bu tatlı, aslında Bingöl'e aittir ve kendine has lezzetiyle diğer tatlılardan ayrılır. Burma kadayıf, ülkemiz dışında da birçok ülkede satılmaktadır. Macaristan, Amerika Birleşik Devletleri ve Almanya gibi ülkelerde de bulunmaktadır. Bu tatlı, ülkemiz için büyük bir servettir ve hemen her şehirde bayiileri bulunmaktadır. İşin en ilginç tarafı ise Türkiye'de nerede bir Diyarbakır kadayıfı bayiisi varsa, o kadayıfı ustaca yapan kişilerin çoğunun Bingöllü olmasıdır.

Burma Kadayıf İçin Kullanılan Malzemeler

  • 500 gram çiğ burma kadayıf
  • 250 gram Antep fıstığı içi ya da ceviz içi
  • 3 su bardağı toz şeker
  • 2.5 su bardağı su
  • 6-7 damla limon suyu

Bingöl'de üretimine başlanılan burma kadayıf, nesilden nesle, babadan oğula geçerek günümüze ulaşmıştır. Günümüzde yaklaşık 450-500 kilogram kadayıf üretilmektedir. Genelde güney bölgelerde yetişen buğdayların un haline getirilmesi ve hamur yapılmasıyla kadayıfın ilk aşamaları tamamlanmış olur. Daha sonra hamur, kadayıf makinelerine yerleştirilir ve bakır tepsilerin üzerine tel tel dökülerek kadayıf elde edilir. Bu aşamada tereyağı ile buluşturulur ve burma halini alır. Tereyağına bulanan kadayıf, artık burma olmak için hazırdır. Burma halini alan kadayıflar tepsilere dizilerek fırına hazır hale getirilir. Altı ve üstü pişen kadayıf üzerine şerbet dökülerek son aşama tamamlanır. ޞerbet dökülen kadayıfın üzerine Antep fıstığı ya da ceviz serpilir ve servise hazır hale getirilir.

Burma Kadayıfın Tarihçesi ve Önemi

Burma kadayıf ustalarının eskiden çok olduğu bilinmektedir. Geçmişte insan gücünün yerini makineler almamıştır. Ancak günümüzde, makineler bu işi yapmaktadır. Bu kadar büyük bir değer olan burma kadayıfın hala tescillenmemiş olması, önemli bir değer kaybı olarak görülmektedir. Bu tatlının tarihçesi ve önemi, sadece Bingöl'de değil, ülkemizin birçok bölgesinde bilinmekte ve önemsenmektedir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Belazuri

28 Mayıs 2024 Salı

Merhaba. Ailecek neredeyse her akşam tatlı tüketiyoruz. Bende tatlı yapmak istiyorum zaten en çok tükettiğimiz tatlı burma kadayıftır. Yalnız nasıl yapıldığına dair herhangi bir fikrim ve bilgim yok. Nasıl yapılır ve yapmak için malzemeler nelerdir? Tariflerinizi bekliyorum.

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba! Burma kadayıf yapmak için şu malzemelere ihtiyacın olacak: 500 gram tel kadayıf, 200 gram tereyağı, 250 gram ceviz ya da fıstık içi, 3 su bardağı şeker, 2 su bardağı su ve yarım limonun suyu. Öncelikle şerbeti hazırlamak için şeker ve suyu kaynatıp limon suyunu ekleyerek soğumaya bırak. Tel kadayıfları ince ince açıp içine ceviz veya fıstık serpiştir. Ardından kadayıfı sıkıca sararak burma şeklini ver. Eritilmiş tereyağını kadayıfın üzerine gezdirip 180 derece fırında altı ve üstü kızarana kadar pişir. Fırından çıkan sıcak kadayıfın üzerine soğuk şerbeti dök. Afiyet olsun!

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Yalancı Ekmek Kadayıfı

Yalancı Ekmek Kadayıfı

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yufkalı Kadayıf Tarifi ve Malzemeleri

Yufkalı Kadayıf Tarifi ve Malzemeleri

Taş Kadayıf Hamuru Tarifi ve Malzemeleri

Taş Kadayıf Hamuru Tarifi ve Malzemeleri

Deniz Kadayıfı Tarifi ve Malzemeleri

Deniz Kadayıfı Tarifi ve Malzemeleri

Kadayıf Pastası Tarifi ve Malzemeleri

Kadayıf Pastası Tarifi ve Malzemeleri

Kadayıf Dolması Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Kadayıf Dolması Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Hazır Kadayıf Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Hazır Kadayıf Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Çiğ Kadayıf Tarifi ve Malzemeleri

Çiğ Kadayıf Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Çiğ Kadayıf Nasıl Pişirilir?

Çiğ Kadayıf Nasıl Pişirilir?